Symposium
19. jūlijs, piektdiena
18.30 Kulning (ganu saucienu) tradīcija Zviedrijā, Annie Engvall (SE), Sāvienas pilskalnā
19.30 “Sēlijas rotāšanu meistarklase”, Iveta Tāle (LV), Sāvienas pilskalnā
21.00 Festivāla atklāšana – danči un sadziedāšanās, Ļaudonas kultūras namā
20. jūlijs, sestdiena
10.00 “Garo saucienu un leišu varianti Otaņķu etnogrāfiskā ansambļa pūrā”, Solveiga Kūlaine (LV), Ļaudonas kultūras namā
11.30 “Igauņu tradicionālā āra dziedāšana”, Janika Oras (EE), Ļaudonas kultūras namā
13.00 “Akustika dažādās vidēs: kā ierakstīt un dzirdēt?”, Carlos Norton (PT), Ļaudonas kultūras namā
15.00 Sutartiņu dziedāšanas meistarklase, Laurita Peleniūtė (LT), Ļaudonas kultūras namā
17.00 Ārstniecības augu meistarklase, Melita Svilpe (LV), Sāvienas pilskalnā
18.00 Vietējo ražotāju tirdziņš, Sāvienas pilskalnā
19.30 Koncerts, Sāvienas pilskalnā
21. jūlijs, svētdiena
11.00 Meža veldze (18+) Meža terapijas biedrības vadībā (LV), pieteikšanās noslēgusies.
ANNIE ENGVALL ir zviedru folkloras dziedātāja, kuras dzimtene ir Vestergetlande Zviedrijas dienvidos. Annie ir uzaugusi mūziķu ģimenē un jau no pusaudžu gadiem interesējas par tradicionālo dziedāšanu. Zviedru tautas mūziku un tradicionālo dziedāšanu viņa studēja Stokholmas Karaliskajā mūzikas augstkolā (Kungliga Musikhögskolan i Stockholm), ko absolvēja 2024. gada pavasarī. Lai arī pamatā Annie pārstāv Zviedrijas ganu vokālās tradīcijas, viņai ir arī padziļināta interese par intrumentālo mūziku.
Folkloriste IVETA TĀLE ir veikusi pētījumu par dabā dziedāšanas tradīciju atspoguļojumu tautasdziesmās. Kopā ar grupu “Krāce” ik pavasari un vasaru viņa praktizē dziedāšanu dabā un piedalās ierakstu tapšanā, meklējot skanīgākās vietas Latvijas ainavā. Fiksējot piemērotākos diennakts un laikapstākļu brīžus, radusies jauna izpratne un secinājumi par skaņu veidošanu un dziesmu funkcionēšanu. Iveta Tāle ir šī festivāla koncepcijas veidotāja.
SOLVEIGA KŪLAINE ir pašreizējā Otaņķu etnogrāfiskā ansambļa vadītāja, kas jau vairāk kā 10 gadus praktizē Nīcas tradicionālo dziedāšanu no mantotās tradīcijas nesējiem. Īpaši interesējas par garo saucienu un leišu dziedāšanas tradīciju, dažādību un funkcionālo pielietojumu senāk. Popularizē šo dziedāšanas veidu jaunās paaudzes, īpaši jauniešu vidū.
Ziemeļu kaimiņus šogad pārstāvēs JANIKA ORAS no Igaunijas ar folkloras kopu “Väike Hellero”. Janika ir etnomuzikoloģe, kas pēta igauņu un setu dziedāšanas tradīcijas, īpašu uzmanību pievēršot izpildījumam, melodijām un dziedātājiem. Viņa strādā par pētnieci Igaunijas Literārā muzeja Igaunijas Folkloras arhīvā un pasniedz tradicionālo mūziku un dziedāšanu gan augstākajā izglītībā, gan praktiķu darbnīcās.
CARLOS NORTON ir mākslinieks no Portugāles, kurš darbojas dažādās jomās, tostarp kā mūziķis, komponists, skaņu dizainers, skaņu mākslinieks, teātra aktieris, scenogrāfs, rakstnieks, filmu režisors un vizuālais mākslinieks. Viņš ir radījis jaunus tradicionālajā mūzikā balstītus skaņdarbus, apguvis neskaitāmus etniskos un akustiskos instrumentus, arī dūdas, kuras viņš spēlēs festivālā DABĀ.
No kaimiņzemes Lietuvas festivālā piedalīsies dziedātāja LAURITA PELENIŪTĖ. Laurita jau 15 gadus rīko sutartiņu dziedāšanas meistarklases Lietuvā un ārzemēs, iedrošinot cilvēkus dziedāt un vienkāršā, saprotamā veidā mācot sutartiņu dziedāšanas pamatprincipus. Viņa darbojas arī vairākās muzikālās apvienībās – Māros rijos, UDU, Marga muzika un Elektroninės Sutartinės.
Zāļu sieva MELITA SVILPE: “Mūsu atskaites punkts labai pašsajūtai lielākoties ir laba fiziskā veselība. Daudzos pastāstos esam lasījuši un no līdzcilvēkiem dzirdējuši tādas frāzes, kā “ak, ko gan es varētu izdarīt, ja man nesāpētu roka, kāja, galva” un “ja man nebūtu problēmu ar elpošanu, gremošanu, asinsriti“. Lai nepieļautu sava dvēseles tempļa sagraušanu, mērķietīgi par to jārūpējas ar profilaktiskām metodēm.”