Simpozijs

2022. gada augustā Ļaudonas kultūras nams (Dzirnavu iela 6)
Lekcijas lasīs un meistarklases par tradicionālo āra dziedāšanu vadīs Baltijas valstu un Ukrainas etnomuzikologi un folkloristi.
Pietiekšanās: https://ej.uz/dabā
13.00 – Iveta Tāle, LV
14.00 – Eglė Kašėtienė, LT
15.00 – pusdienu pārtraukums
16.00 – Marion Selgall, EST
17.00 – Vira Ibryamova-Sivoraksha, UA
19.00 – dziedāšana Sāvienas pilskalnā

Folkloriste IVETA TĀLE ir veikusi pētījumu par dabā dziedāšanas tradīciju atspoguļojumu tautasdziesmās. Kopā ar grupu “Saucējas” ik pavasari un vasaru viņa praktizē dziedāšanu dabā un piedalās ierakstu tapšanā, meklējot skanīgākās vietas Latvijas ainavā. Fiksējot piemērotākos diennakts un laikapstākļu brīžus, radusies jauna izpratne un secinājumi par skaņu veidošanu un dziesmu funkcionēšanu, par to dzirdēsiet lekcijā un meistarklasē 4. augustā. Iveta Tāle ir grupas “Saucējas” projekta  “Tradicionālā dziedāšana dabas akustiskajā telpā” idejas autore un šī festivāla koncepcijas veidotāja. 

EGLE KAŠETIENE (Eglė Kašetienė) ar folkloru ir saistīta jau no agras bērnības – sākot ar dalību folkloras grupā “Reketukas”, pēc tam bijusi arī pazīstamu etnomūzikas grupu – “Kūlgrinda”, “Obelija” un “Atalyja” dalībnieku sastāvā. Pēc skolas pabeigšanas ieguvusi bakalaura grādu antropoloģijā Viļņas universitātē, bet vēlāk studējusi etnomuzikoloģiju Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā. Šobrīd Egle vada neskaitāmus etnomūzikas projektus un folkloras ekspedīcijas Dzūkijas apvidū, Lietuvā, kā arī piedalījusies lielākā Lietuvas folkloras festivāla “Skamba skamba kankliai” organizēšanā. Festivālā DABĀ Egle pastāstīs par tradicionālo dziedāšanu Dzūkijas apvidū un ar vīru Rokas Kašeta arī dziedās dažādus balsus no šī apvidus.

MARIONA SELGALA (Marion Selgall) savas gaitas folklorā sākusi grupā “Sinimaniseele” un Tartu universitātē, studējot igauņu un salīdzinošo folkloru. Līdz 2021. gadam, kad tika uzsāktas tradicionālās dziedāšanas studijas Igauņu Mūzikas un Teātra akadēmijā, Mariona piedalījusies projektos, kuros dziedājusi arī brazīliešu un armēņu folkloru. Šobrīd Mariona dzied folkloras kopā “Leigarid”, folk-korāļu grupā “6hunesseq” un vada tradicionālās dziedāšanas grupu “Talina naase”. Simpozijā viņa iepazīstinās ar tradicionālās āra dziedāšanas niansēm Igaunijā. Ar dažādām igauņu ārā dziedamajām dziesmām “Talina naase” piedalīsies arī festivāla DABĀ koncertā 5. augustā.

 

VIRA IBRJAMOVA-SIVORAKŠA (Vira Ibryamova-Sivoraksha) ir studējusi Čerņihivas mūzikas akadēmijā Ukrainā, ieguvusi pianistes un komponistes izglītību, tomēr savu dzīvi veltījusi tradicionālās mūzikas un etnogrāfijas izpētei. Vira ir piedalījusies un organizējusi daudz folkloras ekspedīciju Čerņihivas apvidū, tāpat arī šajā vietā vada vairākus ansambļus un mācībstundas, kurās pasniedz tradicionālo dziedāšanu un mūziku. Kopš 2022. gada pavasara Vira ir sākusi tiešsaistes kursu pasniegšanu ukraiņu tradicionālajā dziedāšanā iesācējiem. Šīs mācības ir piesaistījušas arī interesentus no Latvijas, tāpēc festivāla DABĀ koncertā varēs dzirdēt gan Viras solo dziedājumus, gan arī dziesmas, kuras viņas vadībā apguvušas tradicionālās mūzikas dziedātājas no Latvijas.