Aicinām ziedot Tradicionālās āra dziedāšanas festivālam DABĀ
II Starptautiskais tradicionālās āra dziedāšanas festivāls DABĀ notiks 19.-21. jūlijā Madonas novada Ļaudonas pagasta Sāvienas pilskalnā. Tas notiks jau otro reizi un pulcēs gan vietējās, gan ārvalstu folkloras grupas, kas praktizē dziedāšanu un tradicionālo instrumentu spēlēšanu dabas akustiskajā vidē.
Festivāla apmeklētājiem būs iespēja iepazīt latviešu un citu tautu (lietuviešu, igauņu, zviedru, ukraiņu, portugāļu) tradicionālo mūziku teorētiski lekcijās, praktiski meistarklasēs, sajust dabisko akustiku kā unikālu kvalitāti, izbaudīt Sāvienas pilskalna ainaviskumu un izcilās akustiskās īpašības. Ieplānotas arī citas aktivitātes – orientēšanās pilskalnā, vietējo ražotāju tirdziņš, putnu foto izstāde, pilskalna augu iepazīšanas meistarklase. Festivāls notiks Ļaudonas pagasta svētku ietvaros. Dalība festivālā bez maksas.
Iecerēts, ka festivālā uzstāsies un meistarklases vadīs tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas”, Otanķu etnogrāfiskais ansamblis, dūdinieks Eduards Klints, Krustpils Kultūras centra sēļu tradicionālās mūzikas grupa “Krāce”, A. Eglīša Ļaudonas pamatskolas bērnu un jauniešu folkloras grupa “Driksnēni”, Madonas novada folkloras grupas, kā arī mūziķi no Lietuvas, Igaunijas, Ukrainas, Zviedrijas un Portugāles.
Festivālu DABĀ organizē kultūras menedžmenta centrs “Lauska” un grupa “Saucējas”, finansiāli atbalsta Madonas novada pašvaldība un Ļaudonas pagasta pārvalde, Latvijas Kultūras akadēmija, Valsts Kultūrkapitāla fonds un ziedotāji.
Ziedot iespējams uz kontu:
Vineta Romāne, LV96HABA0551014770710
↓ ARHĪVS ↓
Grupa “Saucējas” rīko festivālu DABĀ un aicina uz tā ieskaņas koncertu
Koncertā klausītāji dzirdēs pavasara un vasaras dziesmas no dažādiem Latvijas novadiem, bet koncerta beigās visi varēs izlocīt kājas dančos.
“Lai arī koncertā dziedāsim pilsētvidē, tomēr vēlamies klausītājiem parādīt, ka liela daļa latviešu tautasdziesmu ir dziedātas dabā – pakalnos, mežmalās, pļavās, pie ezeriem, upēm. Sēlijas rotāšana, ganu gavilēšana, Latgales tolku bolsi un dzagiuzes bolsi, Dienvidkurzemes garie saucieni un leiši tradicionāli ir dziedāti dabā, dziedātājiem mijiedarbojoties ar atbalsīm, putnu dziesmām un citām dabas skaņām. Festivālā DABĀ šo varēs piedzīvot visi klausītāji gan koncertā, gan meistarklasēs, kurās praktiski varēs izmēģināt, kā tas ir – “palaist balsi” pa vējam vai pāri koku galiem.”
Koncertā ieeja par ziedojumiem festivāla atbalstam.
29.06.24. 19:00
Sadziedāšanās pāri robežām
Grupa “Saucējas” ierakstījušas skaņdarbu “Aiz upītes ūzuliņi” kopā ar portugāļu mūziķiem ģitāristu O Gajo un perkusionistu Isaac Achega. Latgaliešu tautasdziesmu grupa “Saucējas” iemācījās no Medņevas etnogrāfiskā ansambļa ierakstiem, bet tās aranžējumu veidoja portugāļu mūziķi. O Gajo (īstajā vārdā João Morais) ir Portugālē labi pazīstams tradicionālā instrumenta – portugāļu ģitāras (viola campaniça) spēles virtuozs. Savukārt Isaac Achega dziesmā spēlē tradicionālās portugāļu kvadrātveida bungas (adufe). “Saucējas” un O Gajo satikās pērn jūnijā mūzikas festivālā “Fusos” Portugāles dienvidu pilsētā Alte un izveidoja kopīgu priekšnesumu, ar kuru uzstājās festivāla noslēgumā. “No šīs sadarbības radās ideja par kopīga ieraksta veikšanu – mūsdienu tehnoloģijas ļauj to veikt katram savā pasaules malā,” stāsta grupas dalībnieces. “Šī dziesma raksturo mūsu prieku par iespēju muzicēt kopā un ļauj izskanēt latviešu tradicionālajai daudzbalsībai tālu pāri robežām. Arī dziesmas vārdi vēsta par komunikāciju “pāri upei” – šajā gadījumā to simboliski uztveram kā divu valstu muzikālu sarunu.” O Gajo piebilst: “Esmu ļoti apmierināts ar mūsu sadarbības rezultātu. Ģitāra un balsis ļoti labi saskanēja kopā, un perkusijas palīdzēja uzturēt pulsu līdz pat dziesmas beigām. "Saucēju" dziesmā ir daudz prieka, un tas man ir svarīga muzicēšanas sastāvdaļa.” Ierakstu studijā GEM Plus miksēja un māsterēja, dziesmas video veidoja un ierakstā piedalījās Gatis Gaujenieks (vargāns). Projektu finansiāli atbalstīja Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība LaIPA.
Otro Lieldienu koncerts "KOKU STĀSTI GAISMAI"
01.04.2024/ 19:00
Latvijas un Gruzijas balsis
Latviešu un gruzīnu dziesmas satiekas vienā koncertā:
notiks grupu “Saucējas” un “Nanina” koncerttūre
Tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas” un gruzīnu sieviešu folkloras grupa “Nanina” aicina uz koncertu “Latviešu un gruzīnu balsis” Jēkabpilī 8. septembrī, Rēzeknes novada Lūznavas muižā 9. septembrī, Daugavpils Vienības namā 10. septembrī un Rīgā, E. Smiļģa muzejā 13. septembrī. Lūznavā un Rīgā pēc koncerta notiks arī gruzīnu dziesmu meistarklases.
Koncertos klausītāji dzirdēs latviešu un gruzīnu tautas dziesmas, savukārt meistarklasēs grupa “Nanina” pastāstīs par unikālo UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļauto gruzīnu daudzbalsīgās dziedāšanas tradīciju un iemācīs kādu gruzīnu dziesmu. Caur gadskārtu, darba, sadzīves dziesmām un šūpuļdziesmām, kāzu un citu cilvēka mūža godu dziesmām “Saucējas” un “Nanina” koncertos atklās gan katrai kultūrai raksturīgo, gan tās abas vienojošos aspektus. “Mūs vieno ilggadēja draudzība un kopīgs darbības virziens – pētīt, apgūt un popularizēt tradicionālo dziedāšanu, īpašu uzmanību veltot daudzbalsībai,” uzsver grupas “Saucējas” dalībnieces. “Šī koncerttūre ir īpaša ar to, ka parādīsim sieviešu kompetences sfēras tradicionālās kultūras kontekstā un tam atbilstošo dziesmu repertuāru.”
Novadu koncertus bagātinās arī vietējās folkloras grupas – Jēkabpilī sēļu tradicionālās mūzikas grupa “Krāce”, bet Daugavpilī folkloras dziesmu un deju kopa “Svātra”.
Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas” un gruzīnu sieviešu folkloras grupa “Nanina” no Tbilisi šogad svin 20 gadu jubileju un abi kolektīvi sadarbojas jau no 2004. gada. “Nanina” dalībnieces ir etnomuzikoloģes, kuras pēta un praktizē gruzīnu tradicionālo dziedāšanu, ir izdevušas vairākus mūzikas albumus un organizē sieviešu tradicionālās mūzikas festivālu “Nanina”. Grupas “Saucējas” repertuārā ir plaši pārstāvēti dažādi latviešu tradicionālās polifonijas veidi – gan arhaiskā burdondaudzbalsība, gan dažādas vēlīnās izcelsmes daudzbalsības formas. Savas darbības laikā “Saucējas” sagatavojušas vairākas koncertprogrammas, kas veltītas atsevišķām Latvijas vokālās mūzikas tradīcijām, izdevušas piecus mūzikas albumus, kā arī organizē tradicionālās āra dziedāšanas festivālu “Dabā”.
Koncerttūri atbalsta Latvijas Kultūras akadēmija, Rēzeknes novada pašvaldība, Lūznavas muiža, Daugavpils pašvaldība un Krustpils Kultūras centrs.